Infrapunasaunade tutvustus

Infrapunasaun

Kui 20.-dal sajandil oli elektrikerise võidukäik, siis infrapunasauna võime julgesti nimetada 21.-se sajandi saunaks. Puuküttega saun, kui traditsioon, oli, on ja jääb. Infrapunasaun on aga uus, täiendav ja mõjuvam rakendus, mille kasutamine võtab vähe aega.
 
Infrapunasauna korpus on valmistatud puidust. Optimaalne higistamine saavutatakse juba 45-e kraadise õhutemperatuuriga ning kasutusajaga 30 min. Soojendamiseks kulub ainult 10-20 minutit ja elektrienergia kulu on 1750…3600 W.
Puudub elektrikerisele omane õhu ionisatsioon, sest pole silmale nähtavat hõõgumist: õhku ei kuumutata ja auru ei kasutata. Tehnoloogia on välja töötatud Jaapanis ning uuringuid teostatakse Hollandi Tventi linna meditsiiniülikoolis. Mugavuse tagamiseks, lõõgastuda muusika saatel, on kamber varustatud audiosüsteemiga.
 
Saun leevendab kroonilist väsimust, lihasevalu, elavdab närvisüsteemi, potentsi, kergitab kasvuhormoonide taset, muudab reipaks. Infarpunasaun on tõhus tselluliidi lammutaja ja mürgistest jääkainetest vabastaja, nagu näiteks toksiinid, alkohol, nikotiin, kolesterool ja raskemetallid. Ealisi keelde pole, tegemist on kogu pere saunaga. Saunaline põletab 30minutilise seansiga üle 600 cal. Seda on enam, kui kulub energiat sama kaua joostes. Infrapunane kiirgus soojendab seda enam, mida tihedam kude. Rasedatel soovitatakse tavalise 30 min. pikkuse seansi asemel sauna võtta 12 min, et loote vedeliku temperatuur ei tõuseks üle normi.
 
Infrapunasaunas higistab inimene kolm korda rohkem kui tavalises saunas, sest kudede soojenemine toimub sügavuti ja keharakkude temperatuur viiakse sealjuures optimaalselt 38,5?. Juba 10 minuti pärast hakkab higi voolama (seda juhul, kui eelnevalt on rohkelt vett joodud). Sügavuti soojenemine saavutatakse spetsiaalsete 10 aastase garantiiga küttekehadega, millest kiirgav soojus on näiteks tavalisest kaminasoojusest madalama sagedusega- pikema lainepikkusega (4,5 …5,5 mikromeetrit). Samas on see ikkagi täiesti süütu soojuskiirgus, sest igasugune radioaktiivne vm. kiirgusfoon puudub. Ehted näiteks ebameeldivalt ei kuumene. Pärast sauna ei soovitata end päris külma veega kasta, sest lihased on üpris tugevalt soojenenud.
 
Kui traditsioonilised saunad jätavad kasutajaile väsimustunde, siis infrapunasaunad lisavad neis käinule hoogu ja reipust. Sestap kasutavadki paljud neid saunu just hommikuti enne tööle minekut. Jaapanis läbi viidud uurimused näitasid, et infrapunasaunal on palju enam tervistavaid omadusi kui tavalistel aurusaunadel. Ka pole täheldatud erilisi vastunäidustusi. Ei maksa muidugi saunaga liialdada neil, kelel on südamega või nahaga probleeme, mille puhul tuleb ettevaatlik olla ka tavalise sauna puhul.
 
Tänaseks on uudis võitnud juba Eesti saunasõprade hulgas populaarsust. Infrapunasauna kambri saab paigaldada hõlpsasti igasse ruumi ning võrreldes kapitaalsete saunaehitustöödega ning samuti madala energikuluga (30 min on umbes 1-2 krooni), on hind igati mõõdukas. Infrapunasauna tasuvusaeg selle teenuse pakkujatele on 6 kuud kuni 1 aasta. Lisaks keskklassi kodutarbijale on infrapunasaun professionaalses kasutuses spordiklubides, ilusalongides, hotellides ja büroodes. Haiglates ning sanatooriumides kasutatakse infrapunasauna: spordimeditsiinis ja taastusravis, samuti liigesepõletike, nahahaiguste, hingamisteede ning veresoonkonna probleemide raviks.
 
Inimesed, kellel on terviseprobleeme, peaksid enne kasutamist konsulteerima arstiga. Sama on soovitatav ka rasedatele.

Webmaster: OÜ MITSEM agount[ät]mitsem.ee, Uuendatud: 15.12.2012.a.